دبیرستان غیر دولتی کمال

در اوایل دههء اول پس از جنگ جهانی دوم حاج شیخ عباسعلی اسلامی امتیاز دبستان اسلامی را برای نخستین بار گرفت و زیر عنوان جامعه ء تعلیمات اسلامی، مدرسه ای در محلهء منیریه بر پا کرد. در این مدرسه علاوه بر برنامه های درسی وزارت فرهنگ، قرآن، فقه و اصول عقاید اسلامی تدریس می گردید. مدارس جامعه به مرور دارای شعبی شد که تا پیش از انقلاب اسلامی به 84 باب مدرسه رسید.


دستگاه آموزشی دولت ایران در آن روزگاران با توسعهء روز افزونی که داشت نه تنها در مسائل معنوی و دینی و فرهنگ ملی از خود ناتوانی نشان داد بلکه در مسائل اصولی آموزشی نیز ضعف کیفیتی و محتوایی داشت، به همین جهت مدارس ملی در قبل از انقلاب اسلامی از قبیل مدرسه های هدف، خوارزمی، فارغ از مسائل دینی و معنوی در سطح بالایی قرار گرفتند.
در کنار این مدارس چند مدرسهء دولتی با کیفت همچون البرز، دارالفنون، ادب، مروی و چند مدرسهء خارجی چون ژاندارک و رازی به وجود آمد. گروهی از آگاهان به واقعیت های جاری در کشور و علاقمندان معنویت، اخلاق اسلامی، ایران، علم و فضیلت در مقام چاره جویی بر آمده و در برابر افکار دین ستیزی در صدد تاسیس مدارسی بر آمدند که با توجه به جنبه های ملی و معنوی و اخلاقی مراقب لازم را نیز در حسن اجرای تعلیمات صحیح علمی، فنی و تبیتی داشته باشند.
از این رو دبیرستان کمال در راستای همین فکر و عقیده تاسیس گردید و در تاریخ فرهنگی ایران نام آور شد. مرحوم دکتر یدالله سحابی بنیان گذاری یک مدرسهء علمی و اصولی در سطح بالا و کیفیت برتر را که همزمان بتواند اصول دین و اخلاق و باورهای اسلامی و ملی را تقویت نماید پپشنهاد کردند و همیشه و در همه حال به دنبال تحقق این امر، کوشش خود را به کار می برند.
نا گفته نماند که آقای دکتر سحابی در آن روزگار (1329) عضو شورای عالی فرهنگ بودند و تلاش می کردند تا یکی از خواسته هایشان که طرح تاسیس دانش سرای تعلیمات دینی بود در آن شورا به تصویب برسد. حال زمان مناسبتری پیش آمده بود تا دومین خواسته ء ایشان یعنی تاسیس مدرسه تحقق پیدا کند. از این رو صندوقی برای سرمایه گذاری علاقه مندان به مدرسه ایجاد شد.
در دوران حکومت ملی مرحوم دکتر مصدق همزمان با تاسیس صندوق مسئله ء مجهول المالک بودن زمین های نارمک بر ملا گشت و بانک ساختمانی موظف شد برای مستمندان در آن مکان خانه سازی کنند.
از این رو آقای دکتر سحابی و یارانش به فکر تهیه زمین در شهرک جدید افتادند تا مدرسه ای بزرگ تاسیس نمایند.
چون تقاضای زمین می بایست از طرف یک شخصیت فرهنگی باشد از مرحوم شیخ عباسعلی اسلامی خواسته شد که وی این تقاضا را بنماید.
خوشبختانه توفیق رفیق راه رشد و موسسهء اخلاق تاسیس گردید.
زمین هم از سوی بانک ساختمانی واگذار گردید و با پولی که در صندوق گرد آمده بود و با کمک چند هم وطن خیر و علاقه مند دیگر، بنای مدرسهء کمال نهاده شد و وزارت فرهنگ نیز در تاریخ 10/10/1336 طبق رای نهصد و چهل و دومین جلسه شورای عالی فرهنگ اجازهء تاسیس دبیرستان کمال را طبق مقررات صادر نمود.
مدرسه در زمینی به مساحت بالغ بر 6500 متر مربع بنا گردید. ساختمان آن در سه طبقه و در طی دو سال به پایان رسید. مخارج مدسه توسط اشخاص خیر و نیکو کار و کمک های فرهنگی و اوقافی و نیز کمک مرحوم آیت الله العظمی بروجردی (ره) فراهم گردید.
برای سال تحصیلی 38 - 1337مدرسه راه اندازی شد و این دبیرستان به مدت 16 سال دایر بود و فعالیت های تعلیماتی آن در راستای تحکیم دین از راه ترویج علم به صورت جدی پیگیری می گردید.
بزرگوارانی همچون شهید دکتر باهنر و شهید دکتر بهشتی و شهید رجایی از معلمان دبیرستان کمال بودند.
این دبیرستان در یکی از مسابقه هایی که از طرف رادیو و تلویزیون ایران در میان منتخبان تمام کشور در رامسر صورت گرفت مقام اول را کسب نموده و به اخذ نشان موفق شد که خود نشان دهندهء سطح علمی بالا در کنار آموزش های عقیدتی و ملی بود.
به همین سبب نظام شاهنشاهی که تحمل هیچ گونه حرکت کارساز و چشمگیری را نداشت نسبت به این کانون به بهانه های گوناگون از جمله مسئله واهی خارج شدن از وظایف آموزشی عناد می ورزید و در زمان های مختلف کارشکنی می نمود.
عطار پور یکی از چهره های شناخته شد در سازمان امنیت ایران چنین بیان می داشت که سه مرکز اغتشاش در تهران وجود دارد : مسجد هدایت به علت تبلیغات مرحوم آیت الله طالقانی ، انجمن اسلامی مهندسان به علت فعالیت های آقای مهندس بازرگان و دبیرستان کمال نارمک به علت تلاش های آقای دکتر سحابی.
سرانجام با فشار ساواک در اسفند ماه 1352امتیازدبیرستان لغو گرید و در روزنامهءشماره 2288ندای ایران نوین مورخ 18/12/1352 درج گردید.
ساختمان دبیرستان کمال پس از انحلال قریب یک سال خالی ماند و بیم آن می رفت که مورد اشغال و سوء استفاده قرار گیرد.
از این جهت مسئولین موسسه اخلاق در صدد برآمدند که آن را به موسسه خیریه دیگری واگذار نماید.
در ابتدا با انجمن اسلامی پزشکان برای ایجاد یک بیمارستان عمومی مذاکره نمودند که مشخص گردید این انجمن قصد تخریب ساختمان را دارد و حاصل زحمات گذشته به هدر می رود.
بنابراین هیاءت امنای موسسهء فرهنگی خدا پسند که جمعی از خیرین و بازرگانان مشهور و دوستدار فرهنگ که قبلآ هم مدرسهء احمدیهء اسلامی را در شرق تهران تاسیس کرده بودند مدرسه کمال را خریداری نمودند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی این پایگاه منتسب به حضرت بقیه الله (عج) گردید و زمین و ساختمان آن جهت ارائهء آموزه های دینی ومعارف اسلامی و آموزش علوم روز به صورت وقف به نام مبارک آن حضرت اداره می شود.
با توجه به نياز به نوسازي و فرسودگي ساختمان قديمي دبيرستان هيات امناي دبيرستان كمال تصميم به احداث ساختماني جديد در ضلع جنوبي نمود تا دانش آموزان در محيطي مناسب تر به تحصيل خود ادامه دهند.
بناي اين ساختمان در زميني به مساحت 840 متر مربع و در 3 طبقه و يك طبقه زير زمين و بناي مفيد 3400 متر مربع از اسفند ماه سال 1386 آغاز و در شهريور 1388 به پايان رسيد.
اين ساختمان داراي امكاناتي همچون سالن چند منظوره ورزشي، سالن اجتماعات، آزمايشگاه، سالن مطالعه و امكانات شبكه داخلي و سيستم اطفا حريق و ... مي باشد.با عنایت به گستره فعالیت آموزشی و فرهنگی در سالیان گذشته و نیاز اولیای گرامی به تربیت نو نهالان خویش که از سنین پایین تر مکانی شایسته برای تحصیل فرزندان خویش انتخاب نمایند، هیات امنای دبیرستان را بر آن داشت تا با توجه به ظرفیت های موجود از سال تحصیلی 95-94 دوره ی اول دبیرستان را نیز راه اندازی نمایند و دبیرستان کمال به مجتمع آموزشی کمال تغییر نام یافت.
 
                                                                                                                                                                                                                      
هم اکنون دبیرستان کمال همانند ستارهء درخشانی بر تارک مدارس شهر تهران و حتی کشور می درخشد و در زمینه های آموزشی و فرهنگی سر آمد مدارس کشور محسوب می شود جمع بندی و به تصویر کشاندن کارنامه درخشان دبیرستان کمال از بدو تاسیس و حتی در 20 سال اخیر کاری بس دشوار است اما می توان با رجوع به مدارک موجود در سالهای اخیر و حافظهء همکاران قدیمی دیرستان، بخش کوچکی از این افتخارات را یادآوری نمود، از آن جمله می توان کسب دهها مدال رنگین در المپیادهای علمی جهانی و کشوری توسط دانش آموزان این دبیرستان، کسب رتبه های ممتاز کنکور سراسری در طی سالیان مختلف، کسب تقدیر نامه های متعدد از دانشگاههای صنعتی شریف و امیر کبیر (پلی تکنیک تهران) در طی سالیان مختلف به علت کثرت و سطح علمی دانش آموختگان این مرکز در آن مراکز دانشگاهی، کسب رتبه های ممتاز مختلف در جشنوارهء خوارزمی و پژوهش سراهای تهران و همچنین کسب رتبه های ممتاز در مسابقات فرهنگی و ورزشی را بیان نمود که مجال بیان آنها در مقوله نمی گنجد.